بدنسازی طبیعی چیست؟ و چالش‌های آن چه چیزهایی هستند؟

بدنسازی طبیعی یا همان بدنسازی بدون مکمل به فعالیت در رشته بدنسازی به صورت کاملا طبیعی و بدون استفاده از مکمل‌های بدنسازی و داروهای هورمونی یا استروئیدی اطلاق می‌گردد.

ورزشکارانی که فقط به قصد ایجاد فیزیک بدنی مناسب و روحیه و سلامتی به فعالیت بدنسازی می‌پردازند نیاز به مصرف داروهای هورمونی و مکمل‌های بدنسازی ندارند و این نکته بسیار اهمیت دارد که ورزشکار باید آگاه باشد که پیشرفت در بدنسازی طبیعی نیاز به زمان و صبوری زیادی دارد.

بدنسازی طبیعی چیست؟
بدنسازی طبیعی چیست؟

ورزشکاران حرفه‌ای این رشته ورزشی که خود را برای رقابت در مسابقات پرورش اندام آماده می‌کنند بدون مصرف داروهای هورمونی و همچنین مکمل‌های بدنسازی توان حضور در این رقابت را ندارند.

متاسفانه فضای قالب درون باشگاه‌ها و ورزشکاران بدنسازی به گونه‌ای است که هر ورزشکاری زمانی که وارد باشگاه می‌شود با پیشنهادات زیادی برای پیشرفت در مدت زمان کوتاه مواجه می‌شود.

این پیشنهادات اغلب به صورت تحریک شخص ورزشکار جهت خرید و مصرف داروهای هورمونی و مکمل‌های بدنسازی ارائه می‌گردد.

ما در این مقاله قصد داریم به بررسی بدنسازی طبیعی و بدنسازی بدون مکمل بپردازیم. همچنین مزایای آن نسبت به روش‌هایی که نیازمند مصرف مواد و داروهای مخرب و مرگ آفرین است را بررسی کنیم.

بدنسازی طبیعی چیست؟
بدنسازی طبیعی چیست؟

مضرات استفاده از داروهای غیر مجاز در بدنسازی

باید این نکته مورد توجه قرار گیرد که هیچ مسابقه و کسب مقامی ارزش به خطر انداختن سلامتی ورزشکار را ندارد.

اغلب ورزشکاران از تبعات و عوارض داروهای هورمونی و دیگر داروها و مکمل‌های غیر‌مجاز اطلاعی ندارند و متاسفانه در سطح کلان هم کنترل زیادی بر روی فعالیت باشگاه‌ها و مراکز فروش مکمل‌ها و داروهای بدنسازی وجود ندارد.

پس ورزشکار بایستی از این خطرات آگاه باشند و خود را در مسیر سلامتی و تندرستی قرار دهند.

بعضی از مسابقات بدنسازی دارای تست دوپینگ می‌باشند و شرط حضور در این گونه رقابت‌ها منفی بودن تست دوپینگ ورزشکار است.

حال سوالی که پیش می‌آید این است که آیا ورزشکارانی که تست دوپینگ آن‌ها منفی باشد، دارای بدنی طبیعی بوده که از فعالیت ورزشکار بدون استفاده از داروهای نیروزا و به صورت کلی حاصل از بدنسازی طبیعی بوده؛ حاصل شده است؟

جواب بدون شک منفی است؛ دلیل هم این است که ورزشکارانی که تا چند ماه پیش از مسابقه انواع داروهای غیر مجاز را مصرف کرده و فقط جهت شرکت در مسابقه و انجام تست دوپینگ چند ماهی از مصرف دارو امتناع می‌کنند به هیچ عنوان دارای بدن طبیعی نیستند.

این در حالی است که حتی برخی از مسابقات بدنسازی یک سری داروهای مضر برای سلامتی را به عنوان دوپینگ محسوب نمی‌کنند و ورزشکاران مجاز به استفاده از این گونه داروهای پر عارضه هستند.

بدنسازی طبیعی انتخابی مناسب برای سلامتی

بدنسازی طبیعی ورزشکار را از مصرف استروئیدها و مواد غیر مجاز منع می‌کند. و بیشتر بر تمرینات منظم، استراحت کافی و تغذیه مناسب متمرکز هستند.

اگر ورزشکار به صورت طبیعی اقدام به انجام تمرینات بدنسازی کند به عضلاتی خوش فرم و تناسبی متقارن دست می‌یابد.

از مزایای بدنسازی طبیعی این است که در صورت قطع تمرینات بدنسازی بدن ورزشکار به اندازه کسانی که از داروهای استروئیدی استفاده می‌کنند دچار افت محسوس و شدید نمی‌شود.

در بدنسازی طبیعی عضلات ورزشکار به اندازه کسانی که از داروهای هورمونی و مواد غیر مجاز استفاده می‌کنند، رشد نمی‌کند. ولی در صورت قطع تمرینات بدنسازی هم دچار افت در کوتاه مدت نمی‌شود.

این مسئله نشان دهنده طبیعی بودن رشد عضلات می‌باشد. در حالی که در ورزشکارانی که داروهای استروئیدی مصرف می‌کنند این افت بسیار شدید می‌باشد.

دلیل استفاده مداوم این ورزشکاران از داروهای هورمونی وحشت از همین افت شدید است. به طوری که می‌توان گفت که این ورزشکاران به مصرف داروهای استروئیدی اعتیاد پیدا می‌کنند.

قدرتیتمرینات مداوم و با برنامه در بدنسازی طبیعی

تمرینات در بدنسازی طبیعی بایستی به صورت منظم و کاملا با برنامه صورت گیرد. نکته مهم که باید مد‌نظر قرار گیرد این است که پیشرفت عضلانی به صورت کوتاه مدت امکان‌پذیر نمی‌باشد. ورزشکاری که بدنسازی طبیعی را جهت فعالیت ورزشی خود انتخاب کرده باید فردی صبور باشد.

جهت انجام تمرینات حتما از یک مربی با تجربه استفاده کنید که بر اساس شرایط بدنی شما برنامه متناسبی را برای شما بنویسد. زمان تمرین هم بخش مهمی از انجام بدنسازی طبیعی است که حتما به صورت اصولی انتخاب شود.

در انجام حرکات ورزشی هم بایستی دقت کافی را به خرج داد. زیرا اجرای صحیح حرکات باعث فشار مضاعف به عضلات و در نتیجه رشد سریع‌تر آن می‌شود.

تغذیه عامل مهم در بدنسازی طبیعی

در بدنسازی بدون مکمل به دلیل عدم استفاده از مکمل‌های بدنسازی؛ بحث تغذیه یک بحث بسیار مهم و حیاتی می‌باشد. بدن ورزشکار تمام نیاز بدن خود را بایستی از تغذیه مواد مختلف به دست آورد.

مکمل‌های غذایی همان گونه که از نامش پیداست به عنوان تکمیل کننده غذای ورزشکار استفاده می‌شود. پس می‌توان به این نتیجه رسید که اگر ورزشکار از یک رژیم غذایی کامل استفاده کند دیگر نیازی به استفاده از مکمل‌های بدنسازی را ندارد.

اولین مورد در رژیم غذایی کامل و بی نقص، تقسیم طول شبانه روز به وعده‌های غذایی است. در این وعده‌ها بایستی موادی که در طول ساعات شبانه روز مورد نیاز بدن ورزشکار باشد را تامین نمود.

در میان وعده‌های غذایی وعده صبحانه و وعده‌های تمرینات، مهمترین وعده‌های غذایی به شمار می‌روند. پس در بدنسازی طبیعی کیفیت این وعده‌های غذایی بسیار پر اهمیت و بدون جایگزین هستند.

جهت دریافت منابع پروتئینی می‌توان از گوشت قرمز بدون چربی، مرغ، ماهی، شیر و تخم مرغ استفاده نمود. همچنین برای دریافت منابع کربوهیدرات از موادی همچون سیب زمینی، برنج و ماکارونی استفاده می‌گردد.

همچنین جهت برخورداری از ویتامین‌های مختلف از سبریجات و میوه‌ها استفاده می‌شود.

مزایای استراحت در بدنسازی طبیعی

پس از انجام فعالیت‌های ورزشی جهت ریکاوری بدن نیاز به استراحت دارد. این مسئله بسیار حائز اهمیت است که آگاه باشیم در هنگام انجام تمرینات بدنسازی عضلات تخریب می‌شوند.

و جالب اینکه رشد عضلانی در هنگام تغذیه و استراحت صورت می‌پذیرد. پس اگر شخصی بدنسازی طبیعی را برای خود در نظر گرفته است بایستی بداند که استراحت به اندازه کافی یکی از مهمترین شاخصه‌های رشد عضلات مخصوصا در بدنسازی طبیعی می‌باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *